Pa leje pune, si mund të punoj në Francë?


Në rast se ju banoni në mënyrë të rregullt në Francë, me një leje qëndrimi, por që nuk autorizon punë, punëdhënësi juaj i ardhshëm duhet të bëjë një kërkesë për autorizim pune në një institucion që quhet Direccte

Kërkesa duhet të depozitohet në zyrën rajonale të këtij institucioni, duke mbushur një formular përkatës, i cili jepet nga vetë institucioni. Megjithëse kjo është një procedurë që i takon punëdhënësit, mos rrini me duart kryq: nxiteni atë të bëjë lejen dhe shpjegojani ku duhet të shkojë dhe çfarë formulari duhet të kërkojë. 

Qëllon shpesh që punëdhënësit nuk i njohin mirë procedurat e punësimit të të huajve dhe, pavarësisht dëshirës për t’ju punësuar, procedura thjesht mund t’u duket e ngatërruar. Por nuk është kështu, është një procedurë si gjithë të tjerat.
Nëse jetoni në një situatë të parregullt në Francë, ju duhet fillimisht të merrni një leje qëndrimi. Ajo mund të jetë «salarié» apo si punonjës i përkohshëm. Për këtë, duhet të depozitoni në prefekturën përkatëse një kërkesë pranimi për qëndrim. Meqë punëdhënësi i ardhshëm nuk mund t’ju ofrojë një kontratë pune (sepse ju qendroni në mënyrë të parregullt në Francë), ai mund t’ju lëshojë një dokument të njohur nga ligji francez që quhet « premtim pune » ose « prémisse d’embauche » në frëngjisht. Sqarojeni punëdhënësin tuaj që nuk bëhet fjalë për një dokument me detyrime të mirëfillëta juridike. Bëhet fjalë për një dokument me natyrë garantimi me vullnet të lirë nga ana e tij, por që është shumë e rëndësishme për ju në sytë e autoriteteve franceze. Depozitojeni këtë dokument bashkë me kërkesën për qendrim në Francë sepse, logjikisht, dhënia e lejes së qendrimit duhet të mbështetet mbi një arsye. Dhe arsyeja është që ju keni gjetur një premtim pune. Pasi të jetë marrë leja e punës, duhet të kontaktoni OFII (Zyra Franceze për Emigracionin dhe Integrimin) për të kryer testin mjekësor standart për punësimin e shtetasve të huaj. Përveç kësaj, brenda 3 muajve të fillimit të kontratës së punës, duhet të paguani një taksë specifike. 

Punëdhënësi juaj, nga ana tjetër, duhet të paguajë edhe ai një taksë për shkak se ka punësuar një të huaj. Taksat trajtohen në artikullin vijues.  


http://www.info-droits-etrangers.org/sejourner-en-france/le-travail-en-france/

https://www.service-public.fr/particuliers/vosdroits/F2728

https://www.service-public.fr/professionnels-entreprises/vosdroits/F22782

Source

 

7 thoughts on “Pas d’autorisation, comment travailler?”

  1. That is the proper blog for anybody who needs to search out out about this topic. You notice a lot its almost arduous to argue with you (not that I really would need…HaHa). You positively put a new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, simply great! Popular Free Webmaster

  2. I think that is among the most vital info for me. And im satisfied studying your article. However wanna remark on few general things, The site style is perfect, the articles is really nice : D. Good job, cheers

  3. A helpful post, I just passed this onto a co-worker who was doing a little analysis on that. And he in fact bought me dinner because I discovered it for him. smile.. So let me reword that: Thanks for the treat! But yeah Thank you for spending the time to talk about this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more information? It is extremely helpful for me. Two thumb up for this blogpost!

  4. The quality of content on this blog is truly exceptional. The author’s writing is both informative and interesting, and their ability to provide a unique perspective on a variety of topics is truly impressive. What I appreciate most about this blog is its attention to detail and its commitment to providing well-researched and unbiased perspectives. The author has a real talent for breaking down complex ideas and making them approachable for readers of all levels. Overall, this blog is an invaluable resource for anyone looking to expand their knowledge and understanding of the world.

Lini një koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

sqAlbanian
Verified by MonsterInsights